6.0 PRACA Z PAKIETEM APLIKACJI
6.1 LOGOWANIE I WYLOGOWYWANIE
Aby móc pracować z aplikacjami, musisz zalogować się do komputera na początku pracy, tak jakbyś musiał otworzyć drzwi przed wejściem do biura. Nazywa się to SIGNON. Po zakończeniu pracy wyloguj się (SIGNOFF), co oznacza, że ponownie zamkniesz biuro.
Logowanie do ekranu
Kiedy rano zaczynasz pracę z programami samochodowymi, musisz najpierw zalogować się do komputera, a następnie do aplikacji samochodowej.
Po zalogowaniu się po raz pierwszy zaloguj się dopiero później, jeśli wcześniej się wylogowałeś, np. podczas przerwy na lunch lub do pracy z innymi programami.
Aby zalogować się do aplikacji, upewnij się, że ekran jest włączony. Wprowadź swój identyfikator użytkownika (dla AS / 400) na ekranie, a jeśli ochrona hasłem została aktywowana w systemie, twoje hasło (dla AS / 400). Hasło nie jest wyświetlane.
Zmień bieżącą bibliotekę i wprowadź polecenie CHGCURLIB KFZL.
Za pomocą STRKFZ przywoływane jest menu MENKFZ i można uruchomić programy pojazdu za pomocą pozycji menu 1.
UWAGA: Bieżącą bibliotekę KFZL i program STRKFZ można również ustawić w profilu użytkownika systemu, w którym to przypadku nie trzeba już wprowadzać powyższych poleceń. Pakiet samochodowy uruchamia się automatycznie po zalogowaniu do ekranu (SIGNON). W żadnym wypadku menu MENKFZ nie powinno być ustawione w profilu użytkownika. Aby automatycznie uruchomić aplikację pojazdu, profil użytkownika jest dostosowywany w następujący sposób: CHGUSRPRF USRPRF (użytkownik) CURLIB (KFZL) INLPGM (KFZL / STRKFZ) Należy również zwrócić uwagę na informacje o profilu użytkownika w odpowiedniej literaturze systemowej.
UWAGA: Istnieją fizyczne jednostki ekranu, które pozwalają na jednoczesne korzystanie z kilku niezależnych logicznych jednostek ekranu (sesje ekranu). Te sesje ekranowe komunikują się z komputerem centralnym, podobnie jak kilka fizycznie oddzielnych jednostek ekranowych. Z jednej sesji ekranowej można wywołać dwa alternatywne zadania. Pakiet samochodowy można wywołać tylko raz na sesję ekranową!
Logo VECTOR - SLOGO10
Zostanie wyświetlony format z logo VECTOR lub informacjami o prawach autorskich, klawisz „Enter” przeniesie Cię do następnego formatu.
Wybór numeru firmy - SBETN00
Ten format jest wyświetlany tylko wtedy, gdy w systemie jest zainstalowanych więcej niż jedna firma.
Numer firmy 3 cyfry dopuszczalne wartości: od 1 do 255
Musisz wprowadzić numer firmy, w której chcesz pracować. Firma musi być już zainstalowana dla wprowadzonego numeru.
UWAGA: Upewnij się, że zdefiniowałeś różne krótkie nazwy lub numery oddziałów w standardowych wartościach danych firmy dla każdej zainstalowanej firmy. Skrócona nazwa jest wyświetlana w każdym formacie lub drukowana na każdej liście, numer oddziału drukowany jest na fakturach, zamówieniach itp. Oznacza to, że zawsze masz niezawodny sposób rozróżnienia, do której firmy odnosi się ekran lub wydruk.
6.1.1 ZALOGUJ SIĘ NA OBSZARZE SAMOCHODU
Zaloguj się w obszarze samochodu - SZWID10
Komputer prosi o podanie ID użytkownika i hasła do programów pojazdu, patrz rozdział Autoryzacje i standardy użytkownika.
Identyfikator użytkownika 8 cyfr alfanumerycznych
W tym polu należy wprowadzić przypisaną do użytkownika identyfikację użytkownika. To nie jest ogólna identyfikacja użytkownika dla AS / 400, ale specjalna identyfikacja dla programów pojazdu.
Hasło 4 cyfry alfanumeryczne
W tym polu musisz wpisać przypisane Ci hasło. Po wejściu nie jest widoczny. Podobnie jak w przypadku identyfikacji użytkownika, hasło jest także hasłem specjalnym do aplikacji pojazdu.
UWAGA: Jeśli cztery razy z rzędu wprowadzisz niewłaściwą kombinację w celu identyfikacji użytkownika lub hasła, wywołanie programu zostanie automatycznie zakończone i nastąpi powrót do menu MENKFZ.
Kod ekspercki 10 cyfr alfanumerycznych
W tym polu możesz utworzyć utworzony kod eksperta lub preferowane miejsce docelowe przeskoku menu. Celem kodu eksperta jest częste połączenia przez wybranie Pozycje menu według zwięzłych skrótów do zastąpienia. Następnie staę się zaakceptuj lub wprowadzonym kodem eksperta w funkcji przyspieszonym Uruchom żądany program lub wyświetl żądane używane menu. Kod eksperta musi zostać utworzony. Za ekspertem treści się Kod Menu skok docelowy. Możliwe jest także bezpośrednie wprowadzenie menu przeskoku. to może być wywołane programem, jak i wywołaniem menu. więcej Informacje na ten temat zawarte są w opisie programu „Kody ekspertów” Klawiszem funkcyjnym F11 można użyć w standardach użytkownika odszyfruj podany kod eksperta. Jeśli pozostawiono puste w każdym razie domyślny kod eksperta zostanie pobrany od użytkownika przyjętego standardu. Kod eksperta nie jest tutaj sprawdzany, ale tylko w programie menu. Ponadto zostanie wyświetlonyona bieżąca dane do sprawdzenia. pobierz pakiet aplikacji z niepoprawną datą jest. Po udanym logowaniu pracujesz w pakiecie aplikacji i wybierasz w każdym żądanym menu lub żądanym menu programu, jeśli masz odpowiednie uprawnienia.
Wyloguj się na ekranie
Musisz się wylogować z programów
- jeśli ukończyłeś pracę lub
- jeśli chcesz używać innych programów lub
- jeśli chcesz opuścić swoje miejsce pracy i użyć się nigdy nie dwa. Wykonaj następujące operacje: Jeśli korzystasz z programu aplikacyjnego, przyjdź F3 powrót do menu. Z każdego menu w aplikacji masz do wyboru "90" (programy obsługi wyjścia) powraca do menu systemowego MENKFZ. W menu systemowym MENKFZ wybierz pozycję 90 (koniec pracy). Zostanie wyświetlony ekran logowania. Są teraz z komputerem wylogował się i może wyłączyć ekran.
6.2 MENU
Menu to lista możliwych prac na ekranie, z której można wybrać żądaną aktywność za pomocą wyświetlanego numeru. W programach motoryzacyjnych pracujesz z wielopoziomowymi sekwencjami menu, z których wszystkie mają wspólne menu główne. W menu głównym wybierz podmenu, z którym chcesz pracować. W podmenu wybierz menu lub żądaną pracę (program specjalny) spośród oferowanych pozycji.
-------------------
! Menu główne!
-------------------
V
V
---------------------------- V --------------------- -------
vvvv
------------- ------------- ------------- ----------- -
! Podmenu! ! Podmenu! ...! Podmenu! ! Podmenu!
------------- ------------- ------------- ----------- -
vvvv
... V ... ...
V
------------------ ------------------ V>
VVV
------------- ------------- -------------
! Program! ...! Program! ! Podmenu!
------------- ------------- -------------
V
V
V
------------------ ------------------ V>
VVV
------------- ------------- -------------
! Program! ...! Program! ! Program!
------------- ------------- -------------
Pogrupowanie menu i praca indywidualna w menu odpowiadają wymaganiom codziennej pracy. Prace, które często można łączyć, są zgrupowane, np. przetwarzanie zamówień i codzienne zamykanie.
6.2.1 MENU GŁÓWNE CDP
Menu główne CDP - SZMEN10
Po uruchomieniu programów pojazdu za pomocą menu wyboru CDP i wprowadzeniu identyfikatora użytkownika i hasła, wyświetlane jest menu główne. Podmenu nie są dostępne dla wszystkich pozycji menu. Dlatego możesz wybrać tylko te elementy, które są również wyposażone w tekst. UWAGA: Wyświetlenie „+” w linii menu oznacza, że jest menu z dodatkowymi programami i / lub menu.
UWAGA: Jeśli linia menu jest wcięta jedną cyfrą i jest wyświetlana zaczynając od „*”, użytkownik nie ma uprawnień do tej pozycji menu.
F3-> Wyjdź z wyboru menu, nastąpi powrót do poprzedniego wyboru menu
F12-> Poprzedni wybór menu; Możesz użyć tego do cofnięcia wcześniej dokonanych wyborów
F16-> Pokaż menu główne
F18-> Przegląd aktywnych programów, kontynuuj w formacie ekranu URST
Wybór 2 cyfry lub
kod eksperta lub
cel przeskoku menu
Dopuszczalne wartości: 1-12, 90, w zależności od oferty na ekranie lub
kodu eksperta lub
Przeskok menu 1-12 = Pokaż podmenu wybranego obszaru roboczego
90 = Zakończ pracę z programami pojazdu
Celem kodu eksperckiego jest zastąpienie częstych połączeń przez wybranie pozycji menu ze zwięzłymi skrótami. Następnie przyjęty lub wprowadzony kod ekspercki służy do przyspieszenia uruchomienia żądanego programu lub wyświetlenia żądanego menu. Kod eksperta musi zostać utworzony. Za kodem eksperta znajduje się cel przeskoku menu. Jednak miejsce docelowe przeskoku menu można również wprowadzić bezpośrednio. Może to być wywołanie programu lub wywołanie menu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w opisie programu „Kody ekspertów”. Po zakończeniu programu automatycznie powrócisz do ostatnio wyświetlanego menu.
6.3 WYŁĄCZENIE PROGRAMU
Niektóre programy mogą nie działać w tym samym czasie co niektóre inne programy lub mogą być w ogóle wywoływane tylko wtedy, gdy w aplikacji nie jest aktywna żadna inna praca. Te warunki wykluczenia mogą odnosić się tylko do aktywnych programów w tej samej firmie lub do aktywnych programów innych zainstalowanych firm. Po wybraniu określonej pozycji (programu) z menu system automatycznie sprawdza, czy dla wybranego programu występuje warunek wykluczenia. Jeśli połączenie nie jest możliwe (obowiązuje warunek wykluczenia), otrzymasz odpowiedni komunikat. Wiadomość zawiera także wskazanie stacji ekranowej, na której aktualnie trwają prace, która wymaga wykluczenia.
UWAGA: Możesz użyć programu do wyświetlenia aktywnych programów, aby wyświetlić, która stacja ekranowa współpracuje z którymi programami. Wyświetlane tam działania albo faktycznie mają miejsce, albo nastąpiła przerwa w programie i konieczne jest ponowne uruchomienie. Przed ponownym rozpoczęciem pracy upewnij się, że praca określona jako warunek wykluczenia na innej stacji ekranu (prawdopodobnie po koniecznym ponownym uruchomieniu) została zakończona. ekranowa (prawdopodobnie po koniecznym ponownym uruchomieniu)
było.
6.4 PROGRAMY SPECYFICZNE DLA MARKI
Niektóre programy zawarte we wniosku wymagają rozróżnienia między różnymi markami. Dotyczy to głównie programów, z którymi przetwarzane są dane z innych systemów (np. Dostęp do dostawy za pośrednictwem nośników danych) lub z którymi dane są przetwarzane dla innych systemów (np. Roszczenia gwarancyjne). Programy te mogą następnie mieć ogólne warianty (neutralne dla marki) i specyficzne dla marki. W przypadku marek, dla których nie ma osobnego wariantu programu, należy zastosować wariant ogólny.
Wybór wariantu marki - WX00010
Jeśli wywołasz program w podmenu, dla którego zainstalowałeś kilka wariantów, ten format zostanie wyświetlony do wyboru. Następnie musisz wybrać żądany wariant marki. Pożądany identyfikator 2 razy 2 cyfry alfanumeryczne Dopuszczalne wartości: można wybrać tylko wyświetlane warianty Tutaj wybiera się identyfikator, aby wybrać pomiędzy częściami programu specyficznymi dla marki. 1 = Ogólny wariant programu dla wszystkich marek, dla których nie ma specjalnego wariantu. W przeciwnym razie = Wybrany jest wariant specjalny dla wybranego identyfikatora
UWAGA: Jeśli masz tylko jeden wariant, wybór ten jest ignorowany i program jest wywoływany bezpośrednio.
UWAGA: Nie ma ogólnego wariantu dla wszystkich funkcji.
UWAGA: Programy specyficzne dla marki nie są częścią pakietu podstawowego i dlatego należy je zakupić osobno.
Aplikacje Gar - WX00020
Jeśli otworzysz program „Utwórz aplikacje gwarancyjne”, możesz nadal ograniczać liczbę zamówień utworzonych po wybraniu żądanego identyfikatora marki i marki.
Pożądana marka 2 cyfry alfanumeryczne
Dopuszczalne wartości: można wybrać tylko stworzone marki.
Jeśli zostanie wprowadzony znak towarowy, roszczenia gwarancyjne zostaną utworzone tylko dla tego znaku towarowego, w przeciwnym razie zostaną utworzone wszystkie roszczenia gwarancyjne, które mają pożądany identyfikator znaku towarowego.
6.5 UPOWAŻNIENIA
System operacyjny i pakiet aplikacji obsługują środki zapobiegające niepożądanemu pobieraniu lub zmianom danych przez osoby nieprzeznaczone do tego celu. W tym celu istnieje wielopoziomowy system autoryzacji. Aby w ogóle móc pracować z aplikacjami, musisz spełnić kilka wymagań: - Jeśli ochrona hasłem jest włączona w systemie aplikacji / 400, musisz mieć identyfikator użytkownika i hasło, aby móc się zalogować. - Profile użytkowników na poziomie systemu muszą zostać poprawnie utworzone (patrz rozdział „Wymagania dotyczące systemu aplikacji / 400”). - Aby zalogować się do aplikacji, musisz także mieć identyfikator użytkownika (i taki, który jest niezależny od powyższego) i hasło (patrz rozdział „Profile użytkowników”). Jeśli spełnisz te warunki, możesz zalogować się do systemu, a aplikacja i menu wyboru zostaną wyświetlone. Aby jednak naprawdę móc wykonać jedną z oferowanych prac, musisz mieć autoryzację na odpowiedni element menu. Rozróżniamy dwa typy klas użytkowników, które opisano poniżej.
6.5.1 OGÓLNE UPOWAŻNIENIE
Dyrektor generalny jest zawsze autoryzowany dla wszystkich programów w aplikacji. W związku z tym nie można zmienić autoryzacji dla tego identyfikatora użytkownika. Jest tylko jeden beneficjent ogólny. Podczas instalowania programów należy wprowadzić identyfikator użytkownika i hasło do ogólnej autoryzacji. Tylko ogólna osoba upoważniona może później udzielić ogólnej autoryzacji innemu identyfikatorowi użytkownika za pomocą programu, do którego przypisane są autoryzacje użytkownika.
UWAGA: Zawsze przechowuj identyfikator użytkownika i hasło ogólnej upoważnionej osoby w bezpiecznym miejscu, aby nie utracić tych informacji
6.5.2 UŻYTKOWNIK
Inni użytkownicy mogą wywoływać tylko te elementy menu, dla których zostali autoryzowani w programie „Uprawnienia użytkownika”. Jeśli użytkownik próbuje wywołać pozycję menu, do wykonania której nie jest upoważniony, na ekranie wyświetla się odpowiedni komunikat.
UWAGA: Upoważnienie do zachowania haseł użytkowników i autoryzacji użytkowników oraz ich wydrukowania powinno być ograniczone do jak najmniejszej liczby użytkowników, aby uniknąć niekontrolowanego przypisywania autoryzacji.
6.6 FORMATY EKRANU
Format ekranu to obraz na ekranie do wprowadzania lub wyświetlania danych, na którym np. Wyświetlane są nazwy pól. Ułatwia to wprowadzanie danych do komputera. Jeśli program został wybrany za pomocą elementu menu, wyświetlony zostanie format ekranu. Za niektórymi pozycjami menu znajduje się kilka kolejnych formatów ekranu lub nawet kolejna gałąź za pomocą mniejszych wewnętrznych menu programu. Podstawowa struktura formatów jest zawsze taka sama w programach pojazdu:
* Obszar informacyjny* linia 1
* Wariant obszaru informacyjnego * linia 2
* Obszar wprowadzania * linia 3
* „* do
*” * linia 20
* *
* Obszar kontrolny * linia 22 i
* ” * Linia 23
* Obszar wiadomości * Linia 24
- Obszar informacji: Tutaj możesz zobaczyć informacje ogólne, takie jak czynność, którą możesz wykonać na aktualnie wyświetlanym ekranie, skróconą nazwę firmy, bieżącą datę, nazwę formatu i identyfikator stacji roboczej ekranu, Pracujesz nad
- Wariant obszaru informacyjnego: W tym obszarze wyświetlany jest aktualny wariant, jeśli jesteś w programie, dla którego istnieje kilka wariantów marki
- Obszar wprowadzania: Dane można wprowadzić w obszarze wprowadzania lub wyświetlić lub pobrać dane.
- Obszar sterowania: Przyciski funkcji i poleceń, które są obecnie dozwolone, są wyświetlane z ich znaczeniem
- Obszar wiadomości: W komunikacie W obszarze komunikaty z komputera są wyświetlane po błędach wprowadzania lub ogólnych komunikatach informacyjnych.
6.7 FORMATY WEJŚCIOWE
Dane są wprowadzane do komputera w podanych polach wejściowych. Pola wejściowe są oznaczone w formatach ekranu. W zależności od użytego ekranu aktywne pola wprowadzania są oznaczone małymi kropkami poniżej lub łącznikami. Ta etykieta wskazuje również długość możliwego wpisu. Zasadniczo istnieje kilka różnych typów pól wejściowych.
6.7.1 POLA ALFANUMEROWE
Tutaj możesz wpisać litery, cyfry lub znaki specjalne. Istnieją pola alfanumeryczne, np. do wprowadzenia oznaczenia części zamiennej, nazwy ulicy lub numeru podwozia. Komputer rozróżnia wielkie i małe litery. W związku z tym musisz zwracać uwagę na poprawną pisownię podczas wchodzenia. W przypadku niektórych pól wejściowych, np. Kody lub wyszukiwane hasło, wprowadzone małe litery są automatycznie konwertowane na duże litery przez komputer.
6.7.2 POLA NUMERYCZNE
Tylko liczby, np. kwoty lub ilości można wprowadzić.
UWAGA: Aby przygotować pola numeryczne, porównaj także rozdział „Obsługa kontroli NLS”. Liczby można wprowadzać zaczynając od lewej, spacje nie są brane pod uwagę (całe pole puste oznacza 0). Możesz ustalić, czy wartość 0 jest wyświetlana na ekranie lub na listach jako „0”, czy jako pusta w programie „Zachowaj kontrolę NLS”. Należy upewnić się, że w niektórych przypadkach wartość 0 jest wyświetlana na ekranie lub na listach jako „0” niezależnie od specyfikacji w kontrolach NLS (np. Dla kodu VAT). Nawet w przypadku pól numerycznych z miejscami dziesiętnymi wartość 0 jest zawsze wyświetlana jako „0,0”, „0,00”, „0,000” itd., Niezależnie od specyfikacji w kontrolkach NLS. W przypadku liczb z miejscami dziesiętnymi kropka dziesiętna musi być znakiem zdefiniowanym jako kropka dziesiętna w kontrolkach NLS. Tysiące punktów można, ale nie trzeba ich wprowadzać.
Przykład: 12450.45 lub 12.450.45 Liczby ujemne są wprowadzane ze znakiem przed lub po liczbie, w zależności od specyfikacji w kontrolkach NLS. Przykład: -120 lub 120 zer wiodących nie musi być wprowadzanych.
6.7.3 DZIEDZINY DATY
Daty są zawsze w formacie miesiąc - rok lub dzień miesiąc - rok. Wpisu można również dokonać bez separatora.
Przykład: 0491 lub 04.91 lub 04/91 lub 120491 lub 12.04.91 lub 12/04/91
UWAGA: Separator używany do przygotowania pól daty jest określony w systemie operacyjnym w wartości systemowej QDATSEP. Za pomocą komendy CVTDAT (konwersja daty) format daty można przekonwertować w programie CL bez zmiany wartości. Parametr TOSEP określa typ separatora. Prawidłowe separatory to ukośnik (/), łącznik (-), kropka (.) I przecinek (,). Więcej informacji na ten temat można znaleźć w odpowiedniej literaturze systemowej.
6.7.4 INFORMACJE OGÓLNE
W wielu różnych niektórych polach wejściowych zawierają już dane, jeśli ekran jest używany. Można przejść do poprzedniej Dane lub nawet wartości proponowane przez system. Czy to są dane wymagane poprawnie, nigdy nie trzeba i ponownie wprowadzać. . Wartość może pozostać niezmieniona podczas analizy. Ale jeśli dane będą podlegać zmiennym, aby zachować ostrożność, aby zapewnić zastąpienie danych przez nowe dane całkowicie kompleksowe. Często wprowadzane znaczniki, wejście w pole, które nie są całkowicie wypełnione, za pomocą klawiatury ENTER FIELD. To nadal będzie reszta pola jest usunięteana. Opisana procedura jest potrzebna, na przykład, jeśli podajesz nazwę należy zastąpić krótszą nazwą.
Przykład: pole 20-cyfrowe
Wyświetl Waldmüllerstraße 20
Wprowadź ścieżkę zmiany 2 bez ENTER FIELD
Wynik ścieżki zmian 2raße 20
Wprowadź ścieżkę zmiany 2 za pomocą INPUT FIELD
Wynik ścieżki zmian 2
Jest również szczególnie ważne, aby upewnić się, że dane są wyrównane do prawej, ale wpisane do lewej dla pól numerycznych.
Przykład: pole 5-cyfrowe
Wyświetl 110
Wpisz 120 bez ENTER FIELD
Wynik 12010
Wprowadź 120 za pomocą INPUT FIELD
Wynik 120
6.8 PRZYCISKI POLECENIA
Klawisze poleceń to proste narzędzie do informowania komputera, co chcesz dalej robić. Prawidłowe klawisze poleceń są wyświetlane z krótkim objaśnieniem. Klawisz funkcyjny F4 jest wyświetlany tylko w szczególnych przypadkach - szczegółowe informacje znajdują się poniżej. Klawisze poleceń używane w programach pojazdu są zawsze oznaczone F1, F2, F3 itp. W dokumentacji i na ekranie. W przypadku różnych używanych klawiatur oznaczenie może być nieco inne, np. BT1 lub Cmd1 itp. Niektóre klawisze poleceń mają te same lub podobne funkcje we wszystkich formatach ekranu, w których są dozwolone; są one opisane poniżej. Funkcje odbiegające od tego standardu zostały omówione bardziej szczegółowo w odpowiednim opisie programu.
Funkcja polecenia
F1 Klawisz F1 pełni tę samą funkcję, co klawisz pomocy operatora, przywoływana jest pomoc online.
F3 Za pomocą F3 możesz wrócić bezpośrednio do menu.
UWAGA: Wszelkie dane wprowadzone w bieżącym formacie ekranu nie zostaną zapisane.
F4 Za pomocą F4 rozpoczyna się wyszukiwanie w bazach danych, zaczynając od wyszukiwanego terminu, który można wprowadzić. Możesz wyszukać wyszukiwane hasło (nazwę) u klienta lub w pojeździe dla określonego numeru podwozia. Ten przycisk funkcyjny na ogół nie jest wyświetlany z „F4 = Wyszukiwanie”, ale z lupą obok odpowiedniego pola. Klawisz F4 jest aktywny tylko wtedy, gdy wskaźnik pozycji znajduje się w odpowiednim polu. Czasami funkcja wyszukiwania zakłada, że powiązane pole (np. Typ zawsze ma markę) ma wartość. Jeśli ta powiązana wartość nie zostanie podana, funkcja wyszukiwania nie wyświetli żadnych użytecznych danych. Jeśli masz już przegląd zapasów danych, możesz rozpocząć nowe wyszukiwanie za pomocą F5, za pomocą którego, w zależności od wprowadzonych kryteriów, możesz zacząć od nowa w pewnym punkcie bazy danych
F6 Za pomocą tego klawisza polecenia możesz użyć określonej funkcji programu przełącz na inny lub więcej. Funkcja tego klawisza polecenia jest zawsze szczegółowo opisana w odpowiednim programie.
F11 Za pomocą F11 można wywołać tak zwaną funkcję deszyfrowania. To odszyfrowanie działa na dwa sposoby: „*” przed polem wejściowym: Jeśli pole wejściowe poprzedzone gwiazdką (*) (zwykle zamiast dwukropka po nazwie pola) pozostanie puste, komputer automatycznie wygeneruje dla niego treść po wprowadzeniu F11 Pole i wyświetla to do sprawdzenia (np. Dla pojazdów marki i wprowadzonego typu oznaczenie typu jest odczytywane i umieszczane w odpowiednim polu). Pojawia się komunikat, że pola zostały automatycznie wypełnione wartościami - chyba że dla pola znaleziono błąd wprowadzania danych. Następnie wyświetlany jest odpowiedni komunikat o błędzie. „*” po polu wejściowym: niektóre pola mają zaszyfrowane znaczenie, np. kod powitalny w danych klienta. Za pomocą F11 możesz wyświetlić znaczenie zapisanych lub wprowadzonych pól, jeśli za tymi polami znajduje się gwiazdka (*) w formacie ekranu. Ponadto po zmianie wartości (np. Ceny katalogowej w systemie głównym ET) można użyć klawisza F11, aby wyświetlić wszystkie wartości zależne od tej wartości, tj. Nowo obliczone wartości.
F12 Jeśli dokonałeś pewnego wyboru w programie (np. Wywołałeś konkretny rekord klienta w celu modyfikacji lub rozgałęziłeś się do określonej sekcji programu), możesz powrócić do ostatniego wyboru za pomocą F12 (np. Wybór kluczowego terminu lub wybór przetwarzania). UWAGA: Wszelkie dane wprowadzone w bieżącym formacie ekranu nie zostaną zapisane. F18 Za pomocą tego przycisku funkcyjnego można wyświetlić przegląd aktywnych programów w menu CDP.
F19 To samo dotyczy tego polecenia, co w przypadku F20, tylko z F19 zawsze powracasz do poprzedniego obrazu lub bloku wprowadzania. F20 Jeśli istnieje więcej niż jeden format ekranu dla rekordu danych, ponieważ nie wszystkie dane można znaleźć na jednym ekranie, można użyć F20, aby przejść do następnego ekranu. W celu przetworzenia zamówienia i gwarancji wszystkie dane dla stanowiska mają miejsce na jednym formacie ekranu, ale ze względów organizacyjnych wpis jest podzielony na kilka bloków. Możesz przełączać się z jednego bloku za pomocą F20 do następnego.
F22 Tego klawisza poleceń można użyć do wyboru różnych funkcji w niektórych programach (np. Kopiowanie, drukowanie itp.). Odpowiednia funkcja jest zawsze szczegółowo opisana w odpowiednim programie.
F23 Tego klawisza polecenia można użyć do usunięcia rekordu danych lub do anulowania niektórych wpisów. Aby zapobiec błędnemu usunięciu, zawsze pojawia się pytanie, kiedy używasz F23, aby potwierdzić usunięcie za pomocą F23 po raz drugi. Jeśli następnie naciśniesz klawisz ENTER zamiast F23, pierwotne żądanie usunięcia zostanie zignorowane i powrócisz do pozycji programu, w której wcześniej wybrano F23.
6.9 PRACA NA POZIOMIE SYSTEMU
Komendy systemowe są wywoływane z różnych programów, które są następnie przetwarzane, a następnie zwracane do programu (kopia zapasowa danych, spis treści itp.). Istnieje również możliwość naciśnięcia klawisza pomocy dla tych poleceń, jednak nie jest wywoływana pomoc ONLINE programu pojazdu, ale pomoc operatora systemu. Informacje na ten temat można znaleźć w odpowiedniej literaturze systemowej!
6.10 OGÓLNE WIADOMOŚCI, POTWIERDZENIA
Niektóre komunikaty z aplikacji są wyświetlane na ogólnych ekranach komunikatów. W zależności od rodzaju wiadomości można następnie rozpocząć przetwarzanie za pomocą „Enter” lub zakończyć dalsze przetwarzanie za pomocą F3 lub powrócić do poprzedniego formatu ekranu za pomocą F12.
W przypadku operacji przetwarzania wymagających dłuższego czasu oczekiwania wyświetlany jest format ekranu z komunikatem „Proszę czekać”. Informuje to użytkownika, że system działa poprawnie. Po zakończeniu przetwarzania automatycznie wyświetlany jest następny format ekranu.
Zablokowane formaty wyświetlania
Jeśli format jest zablokowany, nie można zmienić żadnych pól. Dzieje się tak, jeśli jest to format wyświetlania lub zmiany są niedozwolone z powodu ograniczonych uprawnień.
Pokaż blokadę pliku - SCLRM1
Ten format ekranu jest wyświetlany, gdy chcesz pracować w programie z plikiem zablokowanym przez innego użytkownika. Klawisz Enter pokazuje, który użytkownik powoduje tę blokadę.
6.11 OGÓLNE WPISY TEKSTU
Tutaj możesz wyświetlić lub zmienić tekst zaawansowany. Ten format jest wyświetlany, jeśli teksty nie pasują w pełni do jednego formatu z powodu ograniczeń miejsca. Klawiszem F18 tryb edycji można ustawić na ciągły. W przypadku niektórych wpisów tekstowych wymagany jest rozmiar ekranu 27x132.
6.12 INFORMACJE OGÓLNE
Możesz wprowadzić dodatkowe informacje tutaj. Na przykład. informacje, które np. dla klienta jest automatycznie wyświetlany w formacie VFAK150 po wprowadzeniu lub zmianie zamówienia.
6.13 FUNKCJA LIŚCI
Podobnie jak w indeksie kart, możesz przewijać strony do przodu lub do tyłu w przypadku niektórych prac na ekranie, naciskając jeden z przycisków PAGE (PAGE w górę lub PAGE w dół). Przewijanie jest przydatną funkcją, np. podczas wyszukiwania klientów lub przeglądania pozycji zamówienia. Podczas przeglądania baz danych wyświetlane jest tylko następne zdanie. Jeśli chcesz to zmienić, musisz najpierw przejść do formatu zmiany wyświetlanego rekordu za pomocą klawisza ENTER. Jeśli przewiniesz format zmiany lub wprowadzania, wprowadzone dane zostaną zapisane przed odczytem i wyświetleniem następnego rekordu (tzn. Przewijanie działa jak WEJŚCIE). Podczas przewijania baz danych można użyć częściowego lub całkowitego wpisania kluczowego terminu w pewnym punkcie danych podczas przewijania. Przykład: Jeśli wpiszesz „M” jako numer części w programie konserwacji części zamiennych i naciśniesz przycisk BILD-Up, wszystkie części zapasowe zostaną wyświetlone w kolejności, ich numer części będzie oznaczony „M” lub literą alfabetu lub znakiem zaczyna się pierwsza cyfra. Jeśli wprowadzisz liczbę 6000 w polu Numer pozycji podczas wprowadzania pozycji w programie przetwarzania zamówień i naciśniesz przycisk BILD-Up, wszystkie pozycje w toku zadania, których numer pozycji wynosi 6000 lub więcej, zostaną wyświetlone w kolejności. UWAGA: Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie dane z pierwszego zdania, musisz upewnić się, że słowo kluczowe jest puste przed przewinięciem pierwszego. Jeśli dojdziesz do końca danych podczas przewijania (lub do początku danych podczas przewijania wstecz), wyświetlony zostanie odpowiedni komunikat.
6.14 PRAWIDŁOWE BŁĘDY WEJŚCIA
Każdy popełnia błędy. Czasem popełnisz również błędy przy wprowadzaniu danych na ekranie. Dlatego musisz wiedzieć, jak poprawić błędy wejściowe. Jeśli zauważysz błąd w pisowni przed naciśnięciem klawisza ENTER, użyj kursora, aby przejść do nieprawidłowo wprowadzonego pola i poprawić wpis. Jeśli już nacisnąłeś klawisz ENTER, napraw błąd, ponownie wywołując rekord danych w obszarze danych podstawowych,
- w obszarze wyboru programu za pomocą F3 z niepoprawnie wywołanego programu, aby powrócić do menu,
- po wejściu z danych transakcji (dane zamówienia, dane gwarancyjne itp.), zwróć wprowadzone dane na ekran i zastąp je odpowiednimi danymi,
- po wykonaniu fakturowania zamówień, ponownie aktywuj, popraw i ponownie wystawiaj fakturę
- jeśli popełniłeś błąd w zamówieniu fakturowanym powiadomienie po zakończeniu dnia, zanotuj zlecenie korygujące i fakturę.
- Po zakończeniu fakturowania lub kredytowania pojazdów użytkowych anuluj, popraw i ponownie wystawiaj fakturę na kupon na samochód użytkowy
- Jeśli zauważysz błąd w fakturowaniu lub uznaniu pojazdów użytkowych po upływie dnia, wprowadź kupon i poprawny dokument rozliczeniowy (kredyt) .
Sterowanie przez komputer
Niektóre błędy mogą być rozpoznawane przez komputer podczas pisania. Jeśli komputer wykryje błąd, wyświetli komunikat o błędzie w dolnym wierszu ekranu, pole wprowadzania, w którym znaleziono błąd, jest wyświetlane w odwróconej jasności (ciemne znaki na jasnym tle), a wskaźnik pozycji znajduje się w pierwszej pozycji Pole. Możesz natychmiast wprowadzić poprawną wartość. Jeśli np. wprowadzając datę, komputer sprawdza, czy wprowadzona wartość jest teoretycznie możliwą datą. Więc on np. nie akceptuj daty 31/31/91. Nie widzi jednak, czy podana data jest tą, którą chcesz. To zależy od Ciebie.
6.15 BARIERA DANYCH PODCZAS ZMIAN
Aby zapobiec niechcianym wynikom, tylko jeden użytkownik może uzyskać dostęp do tych samych danych w tym samym czasie w celu dokonania zmian (np. Dane klienta, części zamiennej, zamówienia itp.). Gdy tylko wybierzesz dane do zmiany lub do usunięcia poprzez wprowadzenie kluczowego terminu, dane te zostaną zablokowane wyłącznie dla Ciebie. Ta blokada jest zwalniana tylko po ponownym zwolnieniu danych do przetworzenia. Odbywa się to automatycznie np. przez naciśnięcie klawisza ENTER podczas konserwacji danych, aby można było wrócić do wyboru nowego klucza do dalszych danych lub wyjść z przetwarzania zamówienia. Jeśli jednak inny użytkownik zablokował już te same dane w momencie, gdy chcesz wybrać określone dane do przetworzenia, nie możesz uzyskać dostępu do tych danych. Następnie otrzymasz wiadomość, że żądany rekord danych jest przetwarzany z określonej stacji ekranowej. Musisz albo poczekać, aż dane zostaną uwolnione na drugiej stacji ekranowej, albo musisz wybrać inne przetwarzanie.
UWAGA: Z wymienionych powodów ważne jest jak najszybsze zwolnienie ekranów z danymi, które wywołałeś, aby nie utrudniać innym użytkownikom pracy.
6.16 SKUTECZNOŚĆ ZMIAN
Dane używane do sterowania różnymi programami (elementy sterujące, wartości standardowe, uprawnienia użytkownika itp.) Są odczytywane po uruchomieniu odpowiedniego programu. Zmiany danych nie mają zatem bezpośredniego wpływu na uruchomione programy. Bieżąca wersja danych (kontrolki, wartości standardowe) jest wczytywana i używana tylko po opuszczeniu programu i ponownym wywołaniu go. Jeśli uprawnienia użytkownika zostaną zmienione, zmiana nie będzie obowiązywać do następnego logowania w pakiecie pojazdu.
6.17 PRZETWARZANIE ADRESU
Adresy są drukowane w wielu programach. Formatowanie adresów można kontrolować za pomocą parametrów, dzięki czemu adresy można dostosować do wymaganych standardów w różnych krajach. (Dalsze szczegóły można znaleźć w rozdziale „Przygotowanie adresu”.)
6.18 INFORMACJE ONLINE
Podczas korzystania z komputera możesz mieć pytania dotyczące określonych zadań. Informacje online przechowywane w systemie są dostępne dla wszystkich pól wejściowych we wszystkich formatach ekranu. Możesz przeczytać dowolną sekcję, naciskając przycisk POMOC UŻYTKOWNIKA lub F1 i używając przycisków i podpowiedzi wyjaśnionych w tej sekcji. Użyj przycisku „PAGE UP”, aby przejść do następnej strony i „PAGE DOWN”, aby przejść do poprzedniej strony. Struktura informacji online jest wyjaśniona w następnym rozdziale. W poniższych sekcjach wyjaśniono, w jaki sposób
- przywoływane są informacje online
- wyszukiwane są żądane informacje
- informacje online można wydrukować w całości lub w części.
6.18.1 INFORMACJE W INFORMACJI ONLINE
Pomyśl o informacji online jak o książce przechowywanej w twoim systemie. Informacje online mają następującą strukturę:
Spis treści
- Spis treści pokazuje numery rozdziałów i sekcji oraz numery stron. Wprowadzenie Zapewnia ogólny przegląd zawartości informacji online.
Osoby fizyczne
Podaj szczegółowy opis warunków wstępnych aplikacji, ogólnej obsługi programów i indywidualnych przypadków itp. Indeks Zawiera odniesienia do sekcji dotyczących wyszukiwanych terminów, ułożonych alfabetycznie.
Glosariusz
Zawiera objaśnienia pojęć, które nie zawsze są powszechne.
6.18.2 DOSTĘP DO INFORMACJI ONLINE
Informacje online można wyświetlić, naciskając przycisk POMOC UŻYTKOWNIKA lub F1 w dowolnym momencie podczas pracy z programami. Możesz uzyskać dodatkowe informacje o określonej części formatu ekranu,
1. prowadząc wskaźnik pozycji do żądanej pozycji
2. i naciskając przycisk POMOC UŻYTKOWNIKA lub F1. Następnie aplikacja wywołuje tekst pomocy dla części ekranu, którą wcześniej oznaczyłeś kursorem. Jeśli nie pracujesz z programami, ale chcesz przeczytać informacje online, wprowadź opcję 10 w menu wyboru CDP (wyświetl pomoc online). Teraz wyświetlane jest zdjęcie z wprowadzeniem instrukcji. W informacjach online można przeglądać informacje online za pomocą klawiszy poleceń i klawiszy funkcyjnych oraz podpowiedzi u dołu każdego wyświetlacza. Klawisze i instrukcje obsługi opisano w rozdziale „Kontrolowanie informacji online”. Aby zostawić informacje online, naciśnij klawisz F3 (wyjście z tekstu pomocy) lub klawisz F9 (ustaw zakładkę / koniec):
- Klawisz polecenia 9 oznacza pozycję w tekście online, w której się znajdujesz . Następnie wywoływany jest ekran użyty przed naciśnięciem przycisku HELP.
- Następnym razem, gdy naciśniesz przycisk POMOC, przejdziesz bezpośrednio do tekstu zaznaczonego zakładką. Jednocześnie ta zakładka jest usuwana. Za każdym razem, gdy chcesz ustawić zakładkę, naciśnij klawisz polecenia 9, nawet jeśli jest to znowu to samo miejsce. Klawisz polecenia 3 powoduje powrót do ostatnio używanego ekranu.
6.18.3 JAZDA INFORMACJAMI ONLINE
Aby przejść z jednej sekcji do drugiej w informacjach online, zobacz dolną część ekranu. Są przyciski OBRAZ, monit operatora o wprowadzenie określonej strony lub sekcji oraz przycisk POMOC. Dzięki tym funkcjom możesz znaleźć dowolną pozycję w informacjach online. Przyciski OBRAZ: Użyj tych przycisków, aby przewijać ekran w przód iw tył. BILD-Up pokazuje kolejne 20 linii, a BILD-Ab poprzednie 20 linii tekstu. Możesz jednak dotrzeć do innej części informacji online znacznie szybciej dzięki wskazówkom dla użytkownika, które opisano poniżej.
Wprowadź numer sekcji, stronę, spis treści, SŁOWNIK lub INDEKS i naciśnij klawisz Enter:
tutaj możesz określić, która sekcja lub strona, którą chcesz wywołać, lub czy chcesz mieć spis treści (TOC), słownik (GLOSSARY) lub indeks słów kluczowych (INDEX) chcę zobaczyć. Wprowadzając numer sekcji, upewnij się, że numer został wprowadzony całkowicie (być może z kropką dziesiętną). Jeśli numer nie zostanie wprowadzony poprawnie, pojawi się komunikat „Nie znaleziono, popraw i naciśnij ENTER”. Powtórz wpis i upewnij się, że odpowiada on wyświetlaczowi na ekranie.
F12 (Anuluj): Po przejściu do określonego punktu informacji online za pomocą wskazówek użytkownika opisanych powyżej, możesz powrócić do pierwotnego ekranu online za pomocą przycisku 12 (Anuluj).
POMOC UŻYTKOWNIKA: Jeśli naciśniesz przycisk POMOC w informacji online, znajdziesz sekcję WPROWADZENIE, w której wymienione są rozdziały informacji online.
______________________________________________________________
Ja /
Przegląd wydajności I 2.0 /
I 3.0 Wymagania /
Ja itp. /
////////////////////////////////////////////////// ///////////
Na przykład, jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat „Wymagania”, wprowadź liczbę 3,0 w wierszu polecenia i naciśnij klawisz ENTER. Następnie wyświetlany jest początek rozdziału „Wymagania”. Jeśli chcesz wyszukać określone informacje na podstawie spisu treści, wpisz litery TOC (spis treści) w wierszu polecenia operatora i naciśnij klawisz ENTER. Wyświetlana jest pierwsza strona spisu treści. Następnie możesz używać przycisków OBRAZ do przewijania, aż znajdziesz to, czego szukasz. Teraz wprowadź odpowiedni numer sekcji lub strony w wierszu polecenia operatora i naciśnij klawisz ENTER. Jeśli chcesz wyszukać w słowniku objaśnienie nieznanego Ci terminu, wpisz litery SŁOWNIK w wierszu polecenia operatora i naciśnij klawisz ENTER. Wyświetlana jest pierwsza strona słownika. Następnie możesz używać przycisków OBRAZ do przewijania, aż znajdziesz to, czego szukasz. Jeśli chcesz wyszukać określone informacje za pomocą indeksu słów kluczowych, wpisz litery INDEKS w wierszu polecenia operatora i naciśnij klawisz ENTER. Wyświetlana jest pierwsza strona indeksu słów kluczowych. Następnie możesz używać przycisków OBRAZ do przewijania, aż znajdziesz to, czego szukasz. Możesz także użyć jednej z liter od A do Z w alfabecie, aby bezpośrednio przyspieszyć wyszukiwanie. Teraz wprowadź odpowiedni numer sekcji lub strony w wierszu polecenia operatora i naciśnij klawisz ENTER.
Wydrukuj informacje online
Jak sama nazwa wskazuje, informacje online są przeznaczone do użytku online. Możesz także wydrukować teksty. Ponieważ wydrukowanie pełnej informacji online zajmuje dużo czasu, prawdopodobnie będziesz chciał wydrukować tylko kilka stron jednocześnie.
UWAGA: Aby wydrukować dokumentację online, użytkownik musi być zarejestrowany w katalogu systemowym. (patrz rozdział „Wymagania dotyczące systemu aplikacji / 400”). Za pomocą klawisza poleceń 14 (drukuj) drukowane są informacje online. Na dole ekranu pojawi się następujący monit operatora:
////////////////////////////////////////////////// //////////
Ja /
Ja /
Ja /
Ja /
I Wprowadź stronę, sekcję lub spis treści od: ___ do ___ /
I ____________________________________________________________ /
Twój system zakłada, że chcesz tylko wydrukować aktualnie widoczną stronę i umieszcza ten numer strony w polach Od i Do. Jeśli chcesz wydrukować tylko jedną stronę lub sekcję, wpisz odpowiedni numer strony w obu polach (od i do) i naciśnij klawisz ENTER. Aby wydrukować kilka stron lub sekcji, w polu Od wpisz stronę lub sekcję, od której wydruk powinien się zaczynać, oraz w polu Do, gdzie ma zostać wydrukowany. Po naciśnięciu klawisza ENTER wszystkie strony / sekcje, w tym te wprowadzone w polach Od i Do, są drukowane. Jeśli wpiszesz TOC (spis treści) w polu Od, tylko spis treści zostanie wydrukowany po naciśnięciu klawisza ENTER. W takim przypadku pole Do pozostaje puste. Jeśli w polu Od wprowadzony zostanie tylko numer strony lub sekcji, a pole Do pozostanie puste, system wydrukuje tę i wszystkie kolejne strony lub sekcje po naciśnięciu klawisza ENTER. Żądanie wydruku można usunąć za pomocą klawisza poleceń 12 przed naciśnięciem klawisza ENTER.
UWAGA: Aby uzyskać więcej informacji, zobacz opis pomocy ONLINE w literaturze systemowej AS / 400.
6.19 WYDRUK NA DRUK
Różne rodzaje papieru są wymagane dla różnych wydruków, które są również opisane w rozdziale „Wymagane formularze”. Odpowiednie formularze są wymagane z systemu aplikacji / 400 przez określony plik wydruku. Poniżej przedstawiono pliki do drukowania zdefiniowane przez programy jako standardowe: Plik wymagany do wydruku Formularz P0001 ciągły formularz 375 mm x 12 "dla normalnego wyjścia listy (typ formularza * STD) P0002 ciągły formularz 375 mm x 12" dla wyjścia listy, który jest kontynuowany po wydrukowaniu w buforze systemowym pozostają, dopóki nie zostaną usunięte ręcznie. Zapobiega to utracie lub utracie wydruków, które są trudne lub trudne do odtworzenia, na przykład papier jest uszkodzony, gdy zostanie wyjęty z drukarki lub podajnik drukarki nie działa. Przykład takich wydruków: oceny na koniec dnia.
Papeteria PBRIF
Etykiety samoprzylepne PETIK od 1 do 3 pasów
Rachunki handlowe pojazdów PFAKT
Drukowanie paragonu PFAKBB
Zlecenia pracy PFAKFA
Faktury zamówienia PFAKFF
Cytaty PFAKFK
Dokumenty dostawy PFAKFL
Certyfikaty materiałowe PFAKFM
Roszczenia gwarancyjne PGARA
PX820 BMW GW Części Przyczepa
UWAGA: Można zmienić określone tutaj pliki wydruku i parametry za pomocą programów sterujących drukarką (patrz rozdział „Sterowanie drukarką”).
6.20 PRACA Z DRUKARKĄ
Jeśli przywołano listę do drukowania, ale drukarka nie drukuje tych danych, możesz użyć następujących poleceń, aby sprawdzić, dlaczego drukowanie się nie rozpoczęło:
- Sprawdź kolejkę komunikatów odpowiedniej drukarki, aby sprawdzić, czy jest komunikat o błędzie dla drukarki :
DSPMSG QSYSOPR (np. Dla drukarki systemowej)
Zwróć uwagę na opcje odpowiedzi na wiadomości:
C dla C ancel (przerywanie)
G dla G o (kontynuuj pracę po wyrównaniu)
I dla I gnore (ignoruj i kontynuuj pracę)
R dla R etry (spróbuj ponownie)
N dla N ew (spróbuj ponownie)
Należy również pamiętać, że na wiadomości mogą odpowiadać nie tylko inni użytkownicy systemu, ale także automatycznie sam system. Możesz sprawdzić te automatyczne odpowiedzi za pomocą następującego polecenia
WRKRPYLE
- Sprawdź, czy Twoje wydruki mogą zostać wstrzymane:
WRKSPLF
Zwróć szczególną uwagę na kolumnę „Sts.” (Status) . Jeśli lista jest zwolniona, musisz sprawdzić, czy kolejka jest zwolniona. Nazwę kolejki można zobaczyć w kolumnie „Jednostka lub kolejka”.
- Sprawdź status kolejki
WRKOUTQ
Status (pokazany w prawym górnym rogu) musi mieć wartość „RLS / WTR”.
- Jeśli nie przypisano żadnego programu wyjściowego, wprowadź następującą komendę:
WRKWTR
Możesz teraz wprowadzić odpowiednią kolejkę wyjściową dla żądanej drukarki za pomocą funkcji „Zmień” lub wywołać funkcję „Start” lub „Zwolnij”.
6.21 KRÓLOWA PRACY
Wybór wykonania - SJOBQ10
Podczas wywoływania niektórych programów możesz wybrać, czy przetwarzanie ma być przeprowadzane interaktywnie, czy za pośrednictwem kolejki zadań. Interaktywny oznacza, że program uruchamia się natychmiast, ale ekran jest zajęty w czasie wykonywania. To może zająć trochę czasu na rozległą pracę. Po uruchomieniu z kolejki zadań ekran zostaje natychmiast zwolniony. Jeśli jednak w kolejce zadań znajdują się już programy, wykonanie wywołania programu może potrwać dłużej. Wynika z tego, że krótsza praca (np. Małe listy), którą należy wykonać natychmiast, interaktywnie, rozległa praca powinna raczej być przetwarzana za pośrednictwem kolejki zadań.
Wybór 1 cyfra, dozwolone wartości: 1, 2
1 = Praca ma zostać umieszczona w kolejce zadań, a ekran ma zostać ponownie zwolniony w celu wykonania innej pracy
2 = Praca ma zostać wykonana natychmiast za pomocą ekranu
UWAGA: Wybór, czy praca jest interaktywna lub ma być wykonywany za pośrednictwem kolejki zadań, jest to możliwe tylko dla zadań, które nie mają wpływu na dane. Powodem tego jest to, że tylko przy programach interaktywnych można zagwarantować ponowne uruchomienie programów z przywróceniem danych (np. Po awarii zasilania). Ten wybór jest zatem przede wszystkim oferowany do drukowania list i podobnych prac
6.22 WYBÓR DRUKU
Wybór wydruku - SPRTS10
Tutaj możesz wybrać, czy wydruk ma być wyświetlany jako pierwszy, czy wydrukowany natychmiast - czy też wydrukować po zakończeniu wyświetlania.
Wybór 1 cyfra alfanumeryczna
Dopuszczalne wartości: 1, 2
1 = Wydruk powinien zostać wydrukowany natychmiast
2 = Wydruk powinien zostać wyświetlony najpierw
Klawisz F3 jest oferowany po zakończeniu wyświetlania. Można tego użyć do anulowania drukowania. W takim przypadku utworzone wydanie drukowane zostanie usunięte. Tę funkcję można włączyć w elementach sterujących drukarki.
6.23 PRACE OKRESOWE
Niektóre zadania muszą być wykonywane we wcześniej określonych godzinach lub regularnie w celu zapewnienia poprawności danych, a także reorganizacji danych.
- Kopię zapasową danych należy wykonać codziennie przed wywołaniem codziennego zamykania. Jak opisano również bardziej szczegółowo w rozdziale „Tworzenie kopii zapasowych danych”, należy stosować naprzemiennie kilka zestawów nośników danych.
- Codzienne zamykanie musi odbywać się osobno dla każdego dnia kalendarzowego, w którym faktury zostały utworzone. Nie musisz koniecznie zamykać dnia tego samego dnia, byłoby to np. Możliwe jest również wywołanie dziennego zamknięcia z poprzedniego dnia, aby nadal móc korygować faktury za jeden dzień.
- Zamknięcie na koniec miesiąca musi zawsze odbywać się po zamknięciu na koniec ostatniego dnia miesiąca i przed realizacją pierwszego zamówienia w następnym miesiącu. Na przełomie miesiąca należy zatem wykonać wszystkie otwarte zamknięcia na koniec dnia w miesiącu wygasającym. W wyjątkowych przypadkach można wywołać wyciąg miesięczny w późniejszym czasie (np. Jeśli nie ma wolnego czasu), ale nie powinno to stać się regułą, ponieważ może to spowodować nieznaczne zmiany wartości zużycia części zamiennych lub sprzedaży klientów mógłby. Przed zamknięciem na koniec miesiąca należy wykonać kopię zapasową na osobnym zestawie nośników danych, które będą następnie przechowywane do następnego zamknięcia na koniec miesiąca.
- Usuń dane, których już nie potrzebujesz, tak szybko jak to możliwe, np. stare lata statystyczne i informacje historyczne, listy, złomowane pojazdy klientów itp.
- Sprawdzaj regularnie (np. co tydzień) pozostałą przestrzeń dyskową. Za pomocą polecenia WRKSYSSTS OUTPUT (* PRINT) można wydrukować informacje o systemie i pojemności dysku.
6.24 PLIKI GLOBALNE / LOKALNE
W aplikacji rozróżnia się pliki globalne i lokalne:
- Pliki globalne to pliki, które znajdują się tylko raz na dysku, niezależnie od liczby zainstalowanych firm. Kiedy później wspomniane są dane pomocnicze i dane katalogowe (zapisywanie, przywracanie itp.), Te globalne pliki mają zawsze na myśli. Należą do nich pliki tekstów roboczych / wartości lub katalogu cen całkowitych. Fakt, że pliki te trzeba utworzyć tylko raz, pozwala zaoszczędzić miejsce na dysku. Skraca to również codzienną kopię zapasową, ponieważ pliki te nie są archiwizowane (zwykle nie są zmieniane codziennie).
-Pliki lokalne to pliki tworzone osobno na dysku dla każdej zainstalowanej firmy (np. Pliki statystyczne). Kiedy dane (kopia zapasowa, przywracanie itp.) Są wymienione później, te lokalne pliki mają zawsze na myśli
6.25 KOPIA ZAPASOWA
UWAGA: Jeśli znajdziesz wyjaśnienia dotyczące różnych nośników danych w tej dokumentacji, opis „taśmy” nośnika danych zawsze odnosi się do „kasety z taśmą nośnika danych”. Ze względów bezpieczeństwa należy regularnie wykonywać kopię zapasową danych, najlepiej codziennie. Wszystkie zapisane dane są kopiowane na nośnik danych. Awaria, w której musisz cofnąć się do tej kopii zapasowej danych, zdarza się dość rzadko, ale tym bardziej będziesz wdzięczny, że utworzyłeś kopię zapasową. Pomyśl tylko o konsekwencjach, np. Jeśli po pożarze wszystkie twoje dane zostają bezpowrotnie zniszczone. Stawką może być istnienie firmy. W związku z tym ZAWSZE ZAWSZE ZAPASUJ DANE !!! Do tworzenia kopii zapasowej należy używać na przemian kilku lub co najmniej dwóch zestawów nośników danych. Najstarszy zapis jest zawsze używany podczas zapisywania. Aby móc to zidentyfikować, zawsze zanotuj datę i godzinę utworzenia kopii zapasowej oraz używany nośnik danych. Aby wykonać kopię zapasową danych przed końcem miesiąca, powinieneś użyć własnego zestawu nośników danych, które następnie przechowujesz aż do następnego miesiąca zmienisz i nie będziesz używać. Przechowuj nośniki danych w bezpiecznym (również ognioodpornym) miejscu.
UWAGA: Kopia zapasowa danych zawsze odnosi się tylko do danych firmy. Jeśli zainstalowałeś kilka firm, musisz wykonać kopię zapasową danych specyficznych dla każdej firmy osobno. Jeśli używasz wspólnych plików dla kilku firm, dane firm, które również używają plików, muszą być dostępne w o tym samym statusie danych co główna firma. Globalnie używane pliki muszą być archiwizowane osobno za pomocą funkcji „Utwórz kopię zapasową danych pomocniczych”.
UWAGA: Żaden inny użytkownik nie może być zalogowany do pakietu pojazdu podczas tworzenia kopii zapasowej danych, w przeciwnym razie nie można prawidłowo wykonać kopii zapasowej! Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych można znaleźć w rozdziałach „Utwórz kopię zapasową danych”, „Utwórz kopię zapasową danych katalogowych”, „Utwórz kopię zapasową danych pomocniczych” i „Utwórz kopię zapasową aplikacji”.
6.26 USUWANIE DANYCH
Jeśli chcesz usunąć dane przechowywane na dysku z tej aplikacji, ponieważ np. Jeśli chcesz przywrócić dane po błędzie dysku, musisz rozważyć kilka ważnych kwestii.
- Nikt nie może współpracować z programami podczas usuwania danych. Upewnij się, że wszyscy pracownicy w Twojej firmie zakończyli pracę i wylogowali się z systemu. Kolejka zadań nie może wykonywać żadnej pracy (drukowanie list itp.)
- upewnij się, że dane do usunięcia zostały zapisane. Jeśli nie, wykonaj kopię zapasową danych i danych pomocniczych przed usunięciem danych! Jeśli te wymagania są spełnione, możesz użyć komendy systemowej DLTLIB, aby usunąć wszystkie dane aplikacji z dysku: Wpisz: DLTLIB KFZDx DLTLIB KFZDxK DLTLIB KFZDxL, gdzie musisz zastąpić literę x na końcu polecenia odpowiednim numerem firmy.
UWAGA: Więcej informacji na temat tego polecenia można znaleźć w odpowiedniej literaturze systemowej.
UWAGA: Oprócz plików aplikacji na dysku znajdują się również dane pomocnicze i dane katalogowe aplikacji. Dane pomocnicze i dane katalogowe to dane, które są dostępne tylko raz w systemie, nawet jeśli zainstalowanych jest kilka firm. Aby usunąć dane pomocnicze, wpisz: DLTLIB KFZDS Aby usunąć dane katalogu, wpisz: DLTLIB KFZDP
UWAGA: Jeśli nie masz kopii zapasowej usuniętych danych, stracisz wszystkie swoje dane !!! Upewnij się również, że nośnik danych z kopią zapasową danych nie został uszkodzony i jest czytelny oraz że na tym nośniku są prawidłowe dane
6.27 KOPIA ZAPASOWA
Podczas przywracania danych dane z nośnika danych, którego kopię zapasową utworzono, są przywracane na dysk. To jest np. to konieczne, jeśli części danych na dysku zostały zniszczone przez błąd dysku.
UWAGA: Jeśli używasz wspólnych plików dla kilku firm, odzyskiwanie danych należy przeprowadzić dla wszystkich firm, które używają wspólnych plików. Przed przywróceniem danych wszystkie dane, które chcesz przywrócić, muszą zostać usunięte (patrz rozdział „Usuwanie danych”).
Przywracanie danych aplikacji, danych katalogu, danych pomocniczych i danych operacyjnych uruchamia się automatycznie, jeśli spróbujesz wywołać aplikację za pomocą STRKFZ po usunięciu danych z dysku. Zobaczysz, które biblioteki wymagane przez program nie są dostępne. Następnie sprawdź proponowaną nazwę jednostki taśm i popraw ją, jeśli to konieczne. Wprowadzanie rozpoczyna się od ENTER. Podjęto próbę przywrócenia danych z zapasowego nośnika danych, jeśli nie ma go jeszcze na dysku, zostaniesz poproszony o włożenie poprawnego nośnika danych. Możesz potwierdzić lub anulować tę wiadomość, wprowadzając ją. Jeśli dane pomocnicze zostały przywrócone, zanotowany zostanie restart dla pozycji menu „Zapisz dane pomocnicze”. To ponowne uruchomienie musi zostać poprawnie zakończone w formacie SZMEN30 za pomocą „J”, następnie przejdziesz do formatu SSAVH10, który kończysz za pomocą F3.
UWAGA: Automatyczne przywracanie można wykonać tylko z taśmy. Aby przywrócić dane, musisz użyć ostatniej kopii poprawnych danych (najnowsza data kopii, z wyjątkiem oczywiście kopii zapasowej przed usunięciem danych).
UWAGA: Wszystkie prace w aplikacji, które wykonałeś od momentu utworzenia przywróconej kopii zapasowej, nie znajdują się na nośniku danych i dlatego muszą zostać powtórzone.
UWAGA: Jeśli dane operacyjne, dane pomocnicze, dane katalogowe lub aplikacja nie zostaną automatycznie przywrócone, zapoznaj się z procedurą „Przywracanie” w rozdziale „Biblioteki”.
6.28 REORGANIZACJA DANYCH
Reorganizacja oznacza, że przestrzeń usuniętych danych w komputerze staje się ponownie ogólnie dostępna. Jeśli np. Jeśli usunąłeś klienta ze wszystkimi jego danymi za pomocą programu obsługi klienta, nie będziesz już mieć dostępu do jego danych, ale miejsce do przechowywania danych nadal nie jest dostępne z przyczyn technicznych związanych z przechowywaniem danych innego klienta. To miejsce zostanie zwolnione dopiero po przeprowadzeniu reorganizacji plików. Z tego powodu pod koniec miesiąca przeprowadzana jest reorganizacja różnych plików. Aby uniknąć nadmiernego wzrostu wymaganego miejsca do przechowywania, należy zawsze starać się usuwać dane, które nie są już potrzebne z zapasów. Przykład: W przypadku złomowania pojazdu klienta należy również usunąć rekord danych tego pojazdu. Należy również co roku sprawdzać, czy pewne lata przechowywanych statystyk są nadal potrzebne. Bieżący rok i rok poprzedni należy zawsze zapisać. Jednak wcześniejsze dane ze statystyk można łatwo usunąć z systemu za pomocą programu „Usuń rok statystyczny”. Powinieneś również usunąć informacje historyczne z lat, które nie są już zainteresowane odpowiednim programem, a tym samym ponownie udostępnić wymaganą przestrzeń. Istnieje wiele innych plików, które, jeśli jest to pożądane w systemach sterowania, stale rosną, ponieważ dane są w nich przechowywane każdego dnia, ale bez automatycznego usuwania. Należą do nich np. pliki z ruchami części zamiennych, dane na fakturze, dane gwarancyjne, zarejestrowane „inne czasy”. Musisz także upewnić się, że dane, które nie są już potrzebne, są okresowo usuwane z dysku. Oczywiście nigdy nie należy usuwać danych z systemu, które mogą być ponownie potrzebne lub których ocena ma być przeprowadzona.
6.29 RESTART
Czy twoja praca - z jakiegokolwiek powodu, np. Awaria zasilania, przerwanie linii - przerwane, więc nie musisz powtarzać wszystkich prac od początku, możesz kontynuować pracę przerwaną. Komputer zapisuje stan podczas przerwy i oferuje ekran, na którym praca została przerwana, gdy kontynuujesz pracę.
Postępuj w następujący sposób: Upewnij się, że przyczyna przerwania została usunięta (np. Zasilanie zostało ponownie włączone, kabel do ekranu naprawiony), że IPL został przeprowadzony w systemie, jeśli to konieczne, i że wszystkie komunikaty o błędach na konsoli systemowej zostały usunięte. Następnie zaloguj się do tej samej stacji monitorującej, nad którą pracowałeś przed przerwą. Użyj tego samego identyfikatora użytkownika, co wcześniej.
6.29.1 PONOWNIE URUCHOMIENIE
Uruchom ponownie - SZMEN30
Przedstawiony obraz informuje, że program nie został poprawnie ukończony i dlatego należy przeprowadzić restart.
UWAGA: Podczas restartu uruchamiany jest program, który został wywołany z menu. Wyjątek: jeśli program został wywołany bezpośrednio z innego programu (np. Handel pojazdami, zmiana z programu konserwacji niefakturowanych pojazdów użytkowych na program konserwacji pojazdów zafakturowanych), informacja wskazuje program początkowo uruchomiony, ale program jest uruchamiany po ponownym uruchomieniu programu który nie został poprawnie wypełniony.
Wybór 1 cyfra alfanumeryczna
Dopuszczalne wartości: Y, N
Można tutaj wybrać jedną z dwóch opcji:
J = Należy uruchomić ponownie.
N = Ponowne uruchomienie nie powinno być wykonane, a aplikacja zostanie zamknięta.
Zawsze należy dążyć do jak najszybszego ponownego uruchamiania. Istnieją dwa powody:
Podczas pracy na ekranie niektóre rekordy danych (np. Dane od klienta lub zamówienia) mogą być dla Ciebie „blokowane”, co oznacza, że żaden inny użytkownik nie może pracować z tymi danymi (z tym klientem lub tym zamówieniem) dopóki nie udostępnisz tych danych innym użytkownikom, wykonując swoją pracę. Jeśli przetwarzanie zostanie teraz przerwane (np. Z powodu awarii zasilania), rekordy danych zablokowane w tym momencie pozostają zablokowane do momentu ponownego uruchomienia, a następnie zakończenia pracy w normalny sposób.
Innym powodem jest to, że niektórych programów nie można wywołać, gdy niektóre inne programy są nadal aktywne. Tutaj również przerwane programy są uważane za aktywne, dopóki nie zostanie ponownie uruchomiony i program nie zostanie poprawnie zakończony.
6.30 BIBLIOTEKI
Następujące biblioteki zawierają programy, formaty ekranu i przykładowe pliki aplikacji:
KFZL
KFZLPL
KFZDMPL
KFZDTPL
Inne biblioteki:
KFZDS (dane pomocnicze)
KFZDP (dane katalogowe)
KFZDX (do wymiany danych)
Pomoc ONLINE znajduje się w folderze
K54DOKPL
Podobnie jak dane, powinieneś przynajmniej przechowywać kopię zapasową bibliotek w chronionym miejscu. Kopie zapasowe bibliotek powinny być tworzone natychmiast po pierwszej instalacji (zapisz aplikację, dane pomocnicze, dane katalogowe). Jeśli później zostaną zainstalowane dodatkowe operacje, należy powtórzyć tworzenie kopii zapasowej aplikacji, danych pomocniczych i danych katalogowych, ponieważ wpisy w bibliotekach są zmieniane w trakcie tej pracy. Kopia zapasowa bibliotek jest wystarczająca, niezależnie od liczby zainstalowanych firm. Jeśli jedna z bibliotek na dysku zostanie usunięta lub zniszczona, można ją odtworzyć z nośnika kopii zapasowej za pomocą następującego polecenia:
RSTLIB SAVLIB (KFZL) DEV (xxxxx) MBROPT (* ALL)
lub KFZLPL
lub KFZDMPL
lub KFZDTPL
lub KFZDS
lub KFZDP
lub KFZD # (# oznacza numer firmy)
lub KFZD # K (# oznacza numer firmy)
lub KFZD # L (# oznacza numer firmy)
W przypadku xxxxx wprowadź nazwę dysku, na którym znajduje się nośnik danych. Kopia zapasowa biblioteki wymiany danych nie musi być tworzona, ale w razie potrzeby należy ją utworzyć:
CRTLIB LIB (KFZDX)
Pomoc ONLINE jest ponownie instalowana w następujący sposób:
Włóż taśmę K54AAG do jednostki taśm i wprowadź polecenia CHGCURLIB KFZL i STRKFZ.
Następnie sprawdź proponowaną nazwę jednostki taśm i popraw ją, jeśli to konieczne.
Wprowadzanie rozpoczyna się od ENTER.
UWAGA: Aplikacja, dane pomocnicze, dane operacyjne i dane katalogowe są automatycznie przywracane po usunięciu tych bibliotek i uruchomieniu pakietu pojazdu za pomocą STRKFZ (patrz rozdział „Przywracanie).
UWAGA: Po instalacji, taśmy K54A $$ i K54AAG dostarczone przez VECTOR nie mogą być dłużej używane z bibliotekami (z wyjątkiem importowania pomocy ONLINE). Program może wtedy nie działać poprawnie